10 dôvodov prečo je "finančný poradca" nadávkou

Autor: Milan Oravec | 17.12.2015 o 21:19 | (upravené 18.12.2015 o 0:26) Karma článku: 5,96 | Prečítané:  1700x

Finančný poradca alebo finančák, agent s teplou vodou, špekulant, šarlatán, kravaťák, pijavica, otrava, jehovista... a tak rôzne! 

Najprv ozrejmím, že finančný poradca je zriedkavá profesia. Ak si klient zaplatí hodinovú tarifu za radu odborníka, tak sa jedná o finančné poradenstvo. Na Slovensku sa takýmto spôsobom živí ozaj minimum ľudí a možno by ste ich zrátali na prstoch rúk... To čo každý bežný človek pozná a hromží na to je naopak finančný sprostredkovateľ. Aby ste naozaj pochopili v čom je zakorenená neznášanlivosť tejto profesie pripravil som pre vás 10 hlavných dôvodov:

  1. Môže to skúsiť hocikto - váš sused, sesternica z druhého kolena, čašník, akrobat, kozmonaut, študent končiaci strednú školu, logopéd... dvere sú otvorené všetkým.
  2. Odbornosť sa nevyžaduje - naučiť sa naspamäť krúžkovacie odpovede na pár stovák otázok dokáže aj cvičená opička. Stačí udržať pero v ruke a licencia sprostredkovateľa je vaša.
  3. Len ten kto sa uživí pokračuje - pod slovom "uživí" rozumej predá toho viac ako precestuje alebo prepije na kávičkach s klientmi. Aby sa uživil musí predať aj to, čo klient nepotrebuje alebo povedať to tak, aby si klient myslel že to potrebuje a chce. Zároveň musí zamlčať to, čo by klienta mohlo istým spôsobom vyviesť z miery.
  4. Sleduje sa výkon nie spokojnosť klienta - čísla, body, percentá, výkonnostné grafy. Klient a jeho spokojnosť je až na poslednom mieste, lebo ak nie je výkon tak manažér kričí. A ak manažér kričí, tak je zle!
  5. Nezištnosť nečakajte - za radu sa neplatí priamo. Nič v dnešnej dobe nieje zadarmo. To čo zaplatíte za kúpený produkt, to je výplata finančného sprostredkovateľa. Aspoň časť toho. Takže motivácia je predávať také produkty, ktoré sú drahé aby bolo z čoho na kávičky a nové kravaty či obleky.
  6. Finančný sprostredkovateľ sa ozve prvý - on niečo potrebuje, on sa chce stretnúť a on chce, aby ste vy dbali na svoje financie. On chce rozhodovať čo vy s nimi spravíte!
  7. Premotivovanosť - motivačné školenia, kde motivačný guru prednáša ako Ján Krstiteľ. On pozná recept na bohatstvo, on je ten, ktorý vás prevedie po súši cez Červené more. On je ten, bez ktorého je svet fádny, bezfarebný, mdlý a oplzlý... ách :( Jediné čo musíte spraviť je počúvať ho a predávať poistky, predávať ich veľa, čo najviac, volať zlaté stránky, oslovovať okoloidúcich. Ďakujeme ti Guru :)
  8. Presýtený trh - štatistiky dokazujú, že druhá najčastejšia vec, o ktorú sa človek cestou potkne hneď po obrubníku je čuduj sa svetu finančný poradca. :)
  9. Zlá skúsenosť - ak ste videli Jana ako horko-ťažko v tom upotenom obleku chudák zmaturoval tak asi neuveríte, že pochopí dani z kapitalizácie úrokov, progresii, technickej úrokovej miere, indexácií, management fee, istine... čo je ale najhoršie, že v niektorých spoločnostiach ani nie je čomu pochopiť, lebo sa tieto veci jednoducho nepreberajú.
  10. MLM - všetky spomenuté body vyššie zhrnuté v troch písmenkách. Multilevel-marketing. Podľa môjho osobného názoru nezlúčiteľný s tak krehkou prácou ako je spravovanie peňazí klientov. 

Máte iný názor? Napíšte ho v počlánkovej diskusii, teším sa naň :)

P.S.: Česť výnimkám, ktorý berú poradenstvo tak, ako by oni boli sami klientmi... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?